Wyjątkowy uniwersytet Al-Azhar

Wakacje w Egipcie to doskonała okazja, aby poznać stolicę państwa – Kair. Zabytki miasta tysiąca minaretów, miasta, w którym stykają się ze sobą równe kultury, a starożytne budowle mieszają się z nowoczesnością, są bardzo ważnym punktem każdego wyjazdu do Kairu. Co zatem zobaczyć w Kairze? Miejsc jest tyle, że nie sposób wymienić. Warto jednak rozpocząć zwiedzanie od jednej z najważniejszych uczelni świata muzułmańskiego, Al-Azhar.

Uniwersytet i meczet Al-Azhar w Kairze

W świecie muzułmańskim Uniwersytet Kairski uznawany jest za najbardziej renomowany ośrodek oświaty islamu sunnickiego. Uniwersytet powstał przy meczecie Al-Azhar w 972 roku. Jest to jeden z najważniejszych zabytków Kairu. Sam meczet od samego powstania był centrum nauki. Jest tak również dzisiaj, chociaż budynki Uniwersytetu Kairskiego zlokalizowano w innych miejscach, pozostawiając Al-Azhar jako miejsce przeznaczone modlitwom. Ciekawostką jest, że najprawdopodobniej właśnie z inspiracji Uniwersytetem w Kairze pochodzi zwyczaj noszenia togi na europejskich uczelniach podczas ceremonii zakończenia edukacji. Uczelnią przez wieki targały zmienne koleje losu. Pierwszymi studentami Uniwersytetu w Kairze byli ismailici, kształceni na muzułmańskich misjonarzy. W 1171 r. uczelnię przejęli sunnici. Dzisiaj na Uniwersytecie w Kairze mogą studiować także kobiety. Studenci mają do wyboru bardzo wiele przedmiotów o różnorodnej tematyce, od nauk ścisłych po współczesne języki zachodnie. Uniwersytet Kairski jest otwarty dla zwiedzających poza godzinami modlitw. Warto również pamiętać o zakryciu ramion, zdjęciu obuwia, a kobiety – dodatkowo muszą mieć zakryte włosy.

Kair. Miasto zabytków

Największe miasto Afryki i Egiptu to prawdziwa gratka dla każdego zainteresowanego poznawaniem nowych kultur, zwiedzaniem i odkrywaniem historii. Egipt to wyjątkowy kraj, a jego stolica oferuje niezliczoną ilość zabytków, przyciąga kontrastami. Co zobaczyć w Kairze? Proponujemy rozpocząć od serca starego miasta i meczetów. Poznanie islamskiego charakteru miasta jest wyjątkowo ciekawym doświadczeniem. Meczet Al-Azhar z X wieku, który po dziś dzień jest głównym ośrodkiem islamskiej teologii, a zarazem najstarszy na świecie uniwersytet z wydziałami medycyny oraz nauk ścisłych, to doskonałe miejsce do rozpoczęcia kairskiej przygody.

Mahmya – rajska plaża

Wycieczka do Egiptu nie może się obyć bez wizyty na plaży. Polecamy szczególnie rajską plażę Mahmya. Biały piasek, lazurowa woda, otoczona rafami koralowymi. Jest to wspaniałe miejsce do letniego wypoczynku. Mahmya jest prawdziwym niebem na ziemi. Zlokalizowana na wyspie Giftun plaża zachęca do relaksu pod palmowymi parasolami. Dla wszystkich zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem istnieje możliwość nurkowania i poznania podwodnego świata raf koralowych.

Rejs statkiem na wyspę Giftun

Na wyspę Giftun i rajską plażę Mahmya można dostać się bezpośrednio z Hurgady. Codziennie organizowane są całodniowe wyjazdy na tę wyspę. Podczas rejsu na wyspę statek dwukrotnie cumuje przy rafach koralowych, dzięki czemu można dokładnie przyjrzeć się pięknu morskiego świata Morza Czerwonego. Zainteresowani nurkowaniem już teraz mogą wypożyczyć sprzęt i zanurzyć się w podmorskim świecie.

Nurkowanie wśród raf koralowych

Jednymi z najpiękniejszych tworów natury są niewątpliwie rafy koralowe. To bardzo bogate w różnorodne formy życia ekosystemy. Najwięcej raf koralowych znajduje się w wodach Australii i Azji, jednak również Morze Czerwone ma do zaproponowania wyjątkowo piękne rafy koralowe – jak te przy rajskiej plaży Mahmya. Zachwycająca ilość kolorowych ryb, żółwie morskie i rozgwiazdy to tylko niewielka część ekosystemu raf Mahmyi. Rafy położone wzdłuż rajskiej plaży Mahmya objęte są ścisłą ochroną w ramach jedynego egipskiego parku narodowego. Bardzo restrykcyjne przepisy pozwoliły na zminimalizowanie zagrożenia dla raf, dzięki czemu po dziś dzień są one praktycznie nietknięte. Podwodny park narodowy to prawdziwa gratka dla każdego amatora nurkowania i poznawania podwodnego świata. Dla pozostałych osób organizowane są rejsy statkiem ze szklanym dnem. Na wyspę Mahmya trzeba się wybrać. Każdy znajdzie tam dla siebie idealne miejsce do aktywnego wypoczynku i relaksu. Egipt jest obecnie jedną z najbardziej popularnych destynacji nurkowych. To wszystko dzięki utrzymaniu raf koralowych w doskonałym stanie i – co również ważne – w odległości kilku godzin lotu z Europy.

Rajska wyspa Mahmya dla relaksu

Wakacje w gorących zakątkach świata nie będą pełne bez wizyty na plaży. Doskonała obsługa, wspaniałe kolorowe drinki, smaczne potrawy, słońce i lazurowa woda. Czego więcej można oczekiwać od wakacji? Relaks pod palmowymi parasolami na rajskiej plaży Mahmya naładuje akumulatory na cały rok.

Świątynia Luksorska

Urlop w Egipcie

Luksor to miasto położone na wschodnim brzegu Nilu w południowym Egipcie. Słynie na cały świat z monumentalnej Świątyni Narodzin Amona, najważniejszego bóstwa starożytnych Egipcjan. Świątynia Luksorska została wybudowana w czasach tzw. Nowego Królestwa. Budowa Świątyni Amona w Luksorze trwała wiele lat, rozpoczął ją Amenhotep III, a zakończył w XIII w. p.n.e. Ramzes II. Bardzo ciekawe jest to, że Świątynia w Luksorze przez tysiące lat była dosłownie pogrzebana w piaskach i znajdowała się pod budynkami mieszkalnymi. Dzisiaj można zwiedzać tę monumentalną Świątynię Luksorską poświęconą królowi wszystkich bogów egipskich, Amonowi.

Budowa Świątyni Luksorskiej

Budowę kompleksu religijnego datuje się na około 2000 r. p.n.e. Według różnych szacunków uważa się, że Świątynia Narodzin Amona była rozbudowywana przez 30 pokoleń faraonów. Dobudowywano kapliczki, budynki, stawiano rzeźby. Dzięki temu Świątynia Amona w Luksorze zachwyca swoim rozmachem. Zachwycający ogrom Świątyni Luksorskiej jest tym bardziej imponujący, jeśli weźmiemy pod uwagę czas, w jakim został budowany. Budowa Świątyni w Luksorze nie została jednak ukończona. Widoczne są niedokończone elementy bramy głównej i brak zdobień wszechobecnych w innych miejscach świątyni. Mimo tego, największy kompleks świątynny starożytnego Egiptu zapiera dech w piersiach.

Świątynia w Luksorze – najważniejsze miejsce kultu w Egipcie

Wiara starożytnych Egipcjan w boskie pochodzenie władzy miała swoje odzwierciedlenie w budowlach i świętach religijnych. Co roku na terenie Świątyni w Luksorze odbywało się święto Opet. Święto to potwierdzało przed ludźmi boskie źródło władzy faraona, a jego kulminacyjnym punktem były „ponowne narodziny Amona”. Do Świątyni Luksorskiej można przejść ze świątyni w Karnaku aleją procesyjną, wokół której ustawione są posągi sfinksów z baranimi głowami. Świątynia narodzin Amona imponuje kolumnami zakończonymi głowicami w kształcie rozwiniętych kwiatów papirusu. Kolumny i ściany ozdobione są płaskorzeźbami przedstawiającymi życie codzienne, bogów, a także wydarzenia historyczne.

Świątynia narodzin Amona dzisiaj

Po upadku Teb Świątynia Luksorska została zapomniana, przysypał ją piasek, a na nim powstało miasto Luksor. Jedynie gdzieniegdzie spod ziemi wyrastały części kolumn lub posągów. W czasach rzymskich Świątynia Luksorska służyła oddziałom cesarskim za obóz, następnie w jej miejscu utworzono kościół, o czym mogą świadczyć chociażby widoczne na ścianach freski. Dzisiaj Świątynia Narodzin Amona to jeden z najważniejszych starożytnych zabytków sakralnych w Egipcie. To miejsce, gdzie na przestrzeni wieków funkcjonowały wielkie religie: staroegipska, muzułmańska, chrześcijańska. Jest to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć, poczuć rozmach i kunszt egipskich budowniczych oraz dotknąć starożytnej historii.

Dolina Królów – grobowce faraonów

Wyjazdy do Egiptu – dolina królów

Przez tysiące lat w Egipcie panował zwyczaj chowania władców w piramidach. Dopiero około 1500-1000 roku p.n.e. zmieniono sposób pochówku faraonów na grobowce wykute w skałach. Na miejsce mające zostać nekropolią władców Egiptu wybrano dwie skalne, suche doliny przecinające masyw górski w Tebach Zachodnich. W ten sposób powstała Dolina Królów Biban al-Muluk. Do dnia dzisiejszego odkryto ponad 60 grobowców, a także niedokończone wykopy. Na wybór Doliny Królów zapewne wielki wpływ miało odosobnienie i tajemniczość dolin. Pierwszym faraonem, który został pochowany w skalnym grobowcu w Dolinie Królów był Totmes I, ostatnim zaś Ramzes XI.

Dolina Królów i skarby

Tajemniczość Biban al-Muluk, a także drastyczne kary za plądrowanie grobowców, nie odstraszały jednak złodziei. Powszechnym zwyczajem było chowanie władców razem z kosztownościami, złotem, kamieniami szlachetnymi, dziełami sztuki. Odkrywcy grobowców z XIX wieku szybko przekonali się, że nie ma praktycznie żadnego nienaruszonego grobowca. Wszystko zmieniło się wraz z odkryciem przez brytyjskiego archeologa Howarda Cartera Grobowca Tutanchamona. Było to jedno z niewielu nienaruszonych miejsc pochówku, a zawartość grobowca była szokująca. Kosztowności, złoty sarkofag, diademy i maski, klejnoty, posągi, rydwany, broń, ozdoby i malowidła. Wyniesienie wszystkich skarbów z grobowca Tutanchamona zajęło ponad trzy lata! Tutanchamon nie odegrał znaczącej roli w historii Egiptu, jednak to właśnie m.in. dzięki badaniom jego grobowca dzisiejsza wiedza na temat obrzędów religijnych czy sztuce starożytnego Egiptu mogła zostać odkryta. Skarby znalezione przy Tutanchamonie znajdują się obecnie w muzeum kairskim. Grobowce faraonów zdobione były ciekawymi malowidłami ściennymi, przedstawiającymi sceny z życia Egipcjan, wierzenia, obrzędy, a także sceny z Księgi Zmarłych.

Egipscy władcy w grobowcach Doliny Królów

W Dolinie Królów Biban al-Muluk zwyczajowo chowano szczątki faraonów, poczynając od Totmesa I, a kończąc na Ramzesie XI, którego mumii jednak nie odnaleziono. Zaprzestanie pochówków faraonów wraz ze śmiercią Ramzesa XI mogło być spowodowane problemami politycznymi, ekonomicznymi, a także rozpadem państwa za panowania Ramzesa XI. Dolina Królów jest bardzo popularną destynacją turystyczną i niewątpliwie obowiązkową pozycją na liście każdego turysty w Egipcie. Pamiętaj jednak o klątwie faraonów, która rzucona będzie na każdego ośmielającego się zakłócić wieczny spokój władcy.

Piramida Cheopsa – jedyny zachowany z 7 cudów świata

Wczasy w Egipcie – wielkie piramidy

Wielka piramida, jak nazywana jest Piramida Cheopsa, to jeden z najważniejszych zabytków starożytności. W Egipcie odkryto ponad 100 piramid, jednak to właśnie trzy budowle z okolic Gizy po dziś dzień wzbudzają zachwyt, zdumienie oraz zastanowienie: jak zbudowano piramidy?

Miasto z piramidą Cheopsa – Giza

Giza jest częścią aglomeracji Kairu, stolicy Egiptu. Obecnie dzielnica, w dawnych czasach stanowiła samodzielne miasto, które pełniło funkcję królewskiej nekropolii. Giza jest znana jako miasto z piramidą Cheopsa. Trzy piramidy w Gizie oraz ogromny posąg Sfinksa od lat fascynują i pobudzają wyobraźnię zwolenników różnych, nawet najbardziej niesamowitych historii.

Czym jest piramida Cheopsa?

Ogromne budowle w Gizie powstały jako grobowce dla władców Egiptu – mamy tutaj piramidę Cheopsa, zwaną Wielką Piramidą, grobowiec Chefrena, syna Cheopsa, a także najmniejszą piramidę faraona Mykerinosa, który był wnukiem Cheopsa. Trzy piramidy strzeżone są przez ogromnej wielkości Sfinksa. Do dnia dzisiejszego nie zdołano jednoznacznie określić, czym jest piramida Cheopsa oraz towarzyszące jej mniejsze budowle, nie znamy również ich przeznaczenia, gdyż nie znaleziono we wnętrzu żadnej z nich jakiegokolwiek ciała. Piramidy egipskie, mimo ciągle niewielkiej wiedzy na temat powodu ich budowy oraz przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń, są bardzo ważnymi i bardzo dobrze zachowanymi zabytkami starożytnego Egiptu.

Piramidy w Egipcie – cud budowlany

Wielu badaczy od lat zastanawia się: jak zbudowano piramidy? Nie znano wtedy przecież ciężkiego sprzętu. Nie wymyślono jeszcze koła. Jak było to możliwe, że ustawiono na sobie kamienne bloki o wadze 2,5 tony każdy, na wysokość ponad 140 metrów? Piramidy egipskie zbudowano na sztucznie utwardzonym i wyrównanym podłożu – pomiary stwierdziły różnicę w poziomie nie większą niż 2 cm. Niewątpliwie trzy piramidy to jak dotąd niezbadany cud budowlany. Co więcej, boki piramidy Cheopsa zwrócone są dokładnie na cztery strony świata. Dodatkowym smaczkiem jest fakt stałej temperatury 20 stopni Celsjusza wewnątrz budowli, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz, a także to, że wysokość piramidy Cheopsa podniesiona do dziesiątej potęgi równa się średniej odległości Ziemi od Słońca. Tego rodzaju tajemnicze, niewyjaśnione dane można mnożyć. Nie dają one jednak odpowiedzi na pytanie, jak zbudowano piramidy, mając do dyspozycji jedynie siłę mięśni i prymitywne narzędzia. Nic dziwnego, że tajemniczość piramid przyciąga.

Świątynia w Karnak

Wycieczki do Egiptu last minute – Świątynia w Karnak

Obok piramid w Gizie, świątynia w Karnak to najbardziej znane miejsce kultu w starożytnym Egipcie. Jest to zarazem jeden z najważniejszych zabytków Egiptu. To właśnie w świątyni Amona w Karnaku odbywały się liczne starożytne obrzędy oraz koronacje faraonów. Nie sposób wyobrazić sobie odkrywanie Egiptu bez wizyty w świątyni w Karnak.

Świątynia w Karnak – kompleks świątyń tebańskich bóstw

Położona w Dolinie Królów, tradycyjnym miejscu pochówku królów Egiptu, świątynia w Karnaku była rozbudowywana przez pokolenia. Świątynia poświęcona jest najważniejszemu egipskiemu bóstwu Amon-Ra. Świątynia Amona w Karnaku to w rzeczywistości zespół świątyń poświęconych tebańskim bogom. Przez lata kompleks świątyń w Karnaku był rozbudowywany przez następujących po sobie władców, którzy bez wahania niszczyli stare konstrukcje, zastępując je nowymi. Dzięki temu w kompleksie świątyń w Karnak można odnaleźć pozostałości po wielu dynastiach władców z różnych okresów.

Monumentalne zabytki w Dolinie Królów

Ogromny kompleks świątyni w Karnak sprawia piorunujące wrażenie. Do świątyni w karnaku prowadzi aleja procesyjna, wzdłuż której stoi 40 sfinksów, bacznie przyglądających się przybyłym. Warto zwrócić szczególną uwagę na Wielką Salę Hypostylową – jej sklepienie podparte było 134 kolumnami o wysokości 28 i 14 metrów. Kolumny świątyni Amona w Karnaku wieńczą kapitele w kształcie papirusu. Dodatkowo kolumny pokryte są scenami z rytuałów, hieroglifami, wizerunkami bogów, motywami roślinnymi i różnymi symbolami. Na terenie świątyni w Karnak znajduje się także święte jezioro, w którym kapłani przed rytuałami oczyszczali swoje ciała. Na uwagę zasługuje również pomnik świętego skarabeusza Chepri. Legenda mówi, że siedmiokrotne okrążenie skarabeusza przynosi szczęście.

Odkryj starożytny Egipt w Karnaku

Kompleks świątyń w Karnaku położony jest kilka kilometrów od Luksoru. Zajmujący ponad 100 hektarów obiekt to niesłychanie imponujące dzieło inżynierii, budownictwa i sztuki starożytnych mieszkańców Egiptu, poświęcone różnym starożytnym bóstwom. Poza świątynią Amona w Karnaku na uwagę zasługują równie imponujące świątynie Mut, żony Amona, oraz Chonsu – jego syna. Świątynie w Karnaku to zdecydowanie ważny punkt na liście każdego turysty w Egipcie. Warto również zaznaczyć, że na terenie kompleksu świątyń w Karnaku można wziąć udział w spektaklu „Światło i Dźwięk”. Jest to niesamowite widowisko wykorzystujące muzykę, światło i głos, aby przybliżyć turystom dokonania i historię faraonów.

Kolorowy bazar Khan Al-Khalili

Urlop w Egipcie first minute

W samym sercu starego Kairu rozpościera się ogromny bazar Khan al-Khalili. Sprzedawcy na targowisku oferują ręcznie wyrabianą biżuterię i przyprawy. Khan al-Khalili zachwyca ilością kramów, palarni nargili, malutkich kafejek i straganów uginających się pod ciężarem warzyw i tropikalnych owoców. Ozdobione drewnianymi ornamentami i tkanymi dywanami sklepiki same w sobie są dziełami sztuki. Wokół unosi się delikatny zapach cynamonu, drzewa sandałowego i kadzidła wystawionych w ogromnych workach. Targowisko Khan al-Khalili to prawdziwie bajkowe miejsce, lśniące złotem, srebrem i mosiądzem, wabiącymi do mrocznych wnętrz sklepików. Skomplikowany labirynt uliczek bazaru powoduje, że można się wśród nich zagubić i za każdym razem odkryć coś nowego. Bazar Khan al-Khalili to dziesiątki niezwykle wąskich uliczek i mieszczących się przy nich wszelakiej maści sklepików, sklepów, kramów, kafejek, straganów – nie bez powodu bazar Khan al-Khalili posiada miano jednego z największych targowisk na świecie.

Na prawdziwym bazarze trzeba się targować

Najstarsze i największe egipskie targowisko Khan al-Khalili mieści się w centrum starego Kairu. Kupić tu można dosłownie wszystko. Najczęstszymi bywalcami bazaru są turyści z całego świata. Z tego też powodu, ceny na targowisku są zdecydowanie wyższe niż w innych sklepach. Powoduje to zwyczajową konieczność targowania się. Negocjacja cen nie jest na targowisku nietaktem, a dzięki temu można zaoszczędzić pieniądze. Nie zawsze o jakości produktu na targowisku decyduje cena. Jednak na to, ile zapłacimy nawet za najdrobniejszą pamiątkę, wielki wpływ mają zdolności negocjacji cen, zarówno kupującego, jak i sprzedającego. Jednak mimo tego, że negocjacja cen jest niejako we krwi egipskich handlarzy, to należy pamiętać, że w innych sklepach ceny są z góry ustalone.

Khan al-Khalilitargowisko, na którym znajdziesz dosłownie wszystko

Ogromny kairski bazar Khan al-Khalili to wymarzone miejsce na zakupy. Możesz tu kupić praktycznie wszystko, od ręcznie wyrabianej biżuterii, przez różnego rodzaju bibeloty, antyki, ubrania, dywany, przyprawy, smakołyki i wiele innych ciekawych wyrobów. Po zakupach warto znaleźć tradycyjną dla Kairu kawiarenkę, gdzie napijesz się kawy po turecku oraz zapalisz sziszę. Atmosfera i niesamowity urok wąskich uliczek targowiska, oszałamiające zapachy przypraw i kolory, gwar sprzedawców – to wszystko powoduje, że wizyta na bazarze Khan al-Khalili będzie niezapomnianym przeżyciem.

Kair, miasto tysiąca Minaretów

Kair – urlop w Egipcie last minute

Nie bez powodu stolica Egiptu Kair, nazywany jest miastem tysiąca minaretów. Piękne, strzeliste wieże górują nad całym miastem, a najstarsze i najpiękniejsze znajdują się w samym sercu islamskiego Kairu. Aby upewnić się, że każdy muzułmanin zawsze jest w zasięgu dochodzącego z minaretów nawoływania na modlitwę, meczety budowane są bardzo blisko siebie. Pięć razy dziennie z wieży meczetów płyną nawoływania do modlitwy, którą każdy dorosły muzułmanin musi odbyć. Jednym z piękniejszych meczetów, o charakterystycznym podwójnym minarecie jest meczet Al-Azhar. Położony w samym sercu muzułmańskiego Kairu kompleks Al-Azhar, składa się z meczetu i najstarszego uniwersytetu na świecie. Uniwersytet założony został w 970 roku i stał się najważniejszą koraniczną sunnicką szkołą na w Egipcie i całym Bliskim Wschodzie. Meczet Al-Azhar to obowiązkowy punkt wycieczki do Kairu.

Kair – matka wszystkich miast

Miasto tętniące życiem, w którym nowoczesność łączy się ze starożytnością – Kair. Stolica Egiptu, jednocześnie największe miasto w Afryce. Niezliczona ilość strzelistych wież meczetów, wspaniałe zabytki, z których wymienić można chociażby ruiny twierdzy rzymskiej, grobowce mameluków, a także monumentalna wieża kairska czy wspaniałe muzeum historii starożytnego Egiptu. Kair zachwyca na każdym kroku. Nie sposób być w Kairze i nie wjechać na taras widokowy na szczycie wieży kairskiej lub nie skosztować przepysznego posiłku w zlokalizowanej we wieży obrotowej restauracji. Wieża kairska znajduje się w samym centrum miasta, na wyspie Zamalek. Pełni ona funkcję wieży telewizyjnej, jednak jej piękna dekoracja, przypominająca kwiat lotosu, zachęca do zwiedzania.

Kair – miasto wielu kultur

Przez stulecia stolica Egiptu poddawana była wpływom tureckim, arabskim, angielskim czy francuskim. Z tej burzliwej historii powstało miasto wielokulturowe, w którym starożytne zabytki przeplatają się z nowoczesnymi budowlami. Będąc w Kairze, nie sposób nie zwiedzić ruin twierdzy rzymskiej, pozostałości po rzymskich umocnieniach. Warto poświęcić uwagę grobowcom Mameluków – oddziałów wojskowych złożonych z niewolników, których upadek jest uznawany za koniec historii starożytnego Egiptu. Stare dzielnice znajdujące się na wschodnim brzegu Nilu, oferujące ogromną liczbę zabytków, meczetów i świadectw wielkości Kairu sprzed lat oraz zbudowane na europejską modłę nowoczesne miasto na zachodnim brzegu rzeki, przypominające europejskie metropolie – to wszystko można znaleźć w stolicy Egiptu. W Kairze odnajdziesz czar przeszłości i świeży powiew współczesności.

Memphis – ruiny wielkiego egipskiego miasta

Starożytny Egipt, ruiny miast, piramidy, tajemnicza kultura i wierzenia starożytne zachęcają do szerszego poznania historii kraju, będąc na wczasach w Egipcie last minute. Jednym z najważniejszych punktów wakacyjnego zwiedzania jest bez wątpienia miasto Memfis. Było to jedno z najważniejszych miast starożytnego Egiptu, mające nawet status stolicy kraju. Dzisiaj o świetności Memphis świadczą już niestety jedynie ruiny miasta, jednak jest to wybitnie ciekawe miejsce do zwiedzenia. Położone około 20 kilometrów od Kairu miasto Memfis według legend założone zostało przez Menesa, który zjednoczył górny oraz dolny Egipt i było w czasach swojej świetności najprawdopodobniej największym miastem świata. Zwiedzający Egipt nie mogą pominąć ruin tego wspaniałego miasta.

Zwiedzanie Memphis

W miejscu ruin miasta Memphis utworzono muzeum open-air, dzięki czemu można podziwiać pozostałości miasta i ocalałe zabytki. Na szczególną uwagę zasługują pozostałości świątyni boga Ptaha. Świątynia ta była największą budowlą starożytnego miasta. Wzniesiona ku czci boga sztuki i rzemiosł Ptaha świątynia to obecnie ruiny, podobnie zresztą jak całe Memphis, jednak warto zatrzymać się przy imponującym posągu Ramzesa II, który zdobił wejście do świątyni boga Ptaha właśnie, czy alabastrowym sfinksie, prawdopodobnie tego samego władcy. Świątynię boga Ptaha przez wiele kolejnych lat rozbudowywano. W jej pobliżu stawiano inne ważne budowle, jak choćby pałac królewski. W otwartym muzeum miasta Memfis na uwagę zasługują również mniejsze posągi świętych byków Apis.

Memphis kiedyś

Największe swego czasu miasto na świecie, po uznaniu chrześcijaństwa jako jedynej religii przez Cesarstwo Rzymskie, stopniowo traciło na swojej wadze. Miasto Memfis ulegało zniszczeniu i zapomnieniu, jednak nadal warto odwiedzić to niezwykle ciekawe miejsce. Wielkie znaczenie starożytnego miasta Memfis podkreśla między innymi ciągnąca się przez około 30 kilometrów nekropolia memficka. Zabytki i starożytne budowle Memphis po utracie przez miasto jego statusu zostawały stopniowo rozbierane, a materiał wykorzystywany był jako budulec nowych budynków.

Memfismiasto umarłych

Dzisiejsze Memphis to ewenement na skalę światową. Miasto Memfis słynie z ogromnej nekropolii, której centrum jest Sakkara – miejsce monumentalnych piramid i mastab służących za grobowce egipskim faraonom i dostojnikom. Ruiny miasta mają jeszcze wiele tajemnic do odkrycia.

Sprawdzone oferty wakacji w Egipcie, w najlepszych cenach znajdziesz i zarezerwujesz na www.swiatjestmaly.pl

Piramidy w Gizie – niesamowite budowle

Jednym z najważniejszych punktów wakacji w Egipcie jest odwiedzenie jednego z najlepiej zachowanego z siedmiu cudów starożytnego świata – piramid w Gizie. Jest to obowiązkowy punkt programu każdego turysty odwiedzającego Egipt. Piramidy w Egipcie znajdują się w odległości kilku kilometrów od stolicy kraju, Kairu. Na oszałamiający kompleks składają się trzy budowle, z czego niezapomniane wrażenie sprawia największa – piramida faraona Cheopsa. Ta wznosząca się na ponad 140 metrów budowla jest największym znanym ludzkości pomnikiem nagrobnym. Wzniesiona około 2,5 tysiąca lat przed naszą erą piramida Cheopsa składa się z ponad 2 milionów kamiennych bloków o masie 2,5 tony.

Odkryj tajemnice piramid w Egipcie

Niezapomniane wrażenie, jakie sprawia piramida Cheopsa, to nie wszystko. Kompleks piramid egipskich składa się z trzech, różnej wielkości budowli oraz posągu Sfinksa. Piramidy w Gizie to, poza piramidą Cheopsa, grobowiec Chefrena, syna Cheopsa, a także najmniejsza piramida faraona Mykerinosa, który był wnukiem Cheopsa. Kompleks grobowców strzeżony jest przez Sfinksa – ogromną figurę, mierzącą 73 m długości i 20 m wysokości – lwa o ludzkiej twarzy (najpewniej przedstawiającą twarz Chefrena). Wierzenia starożytnego Egiptu wymagały od potomków zmarłego władcy pochowanie go w grobowcu razem z kosztownościami, dziełami sztuki, a według niektórych teorii, również ze służbą, skazywaną tym samym na śmierć. Piramidy w Egipcie stanowią po dziś dzień jedną z najbardziej tajemniczych konstrukcji architektonicznych. Naukowcy i pseudonaukowcy prześcigają się w teoriach dotyczących piramid w Gizie, począwszy od prób określenia sposobu budowy po teorie kosmiczne. Zachęcamy do zwiedzenia wnętrz piramid egipskich i zagłębienia się w tym tajemniczym świecie starożytnych budowli i wierzeń.

Piramidy w Gizie na wakacje

Żadne wakacje w Egipcie nie będą pełne bez odwiedzenia i fotografii na tle piramid w Gizie. Te położone około 8 km od Kairu niesamowite, mające ponad 5 tysięcy lat budowle od wieków zachwycają misterną konstrukcją, wielkością oraz czarują odwiedzających swoją tajemniczością. Piramidy, sięgające wysokości 42. piętra, to monumentalne grobowce, które zostały zbudowane w czasach, gdy większość mieszkańców globu używała prymitywnych narzędzi, długo przed wynalezieniem żelaza czy koła. Wyjazd wakacyjny do Egiptu, poza pięknymi plażami, nurkowaniem, spieczonymi słońcem pustyniami, ciekawą kulturą i luksusowymi hotelami – bez wizyty i zwiedzenia piramid w Gizie będzie zdecydowanie niepełny.

Sprawdzone oferty wakacji w Egipcie, w najlepszych cenach znajdziesz i zarezerwujesz na www.swiatjestmaly.pl

Rezerwując swoje wakacje na naszym portalu 1% całej wpłaty zostanie przekazany na sfinansowanie kolonii i obozów dla dzieci z ubogich rodzin, akcja prowadzona jest pod patronatem fundacji „ŚWIAT JEST MAŁY”.